Péče vs nadpéče, rozdíl jako křeslo vs elektrické křeslo.

Audio verze textu

Zajímal by mě proto Váš názor a Váš postoj na problematiku – tzv. pečujících rodičů. Sám nevím, co přesně tento termín vyjadřuje, ale byl mi přidělen pojišťovnou a českým státem v momentě získání(rozvod – soud) dcery, s kombinovaným postižením, do výhradní péče.

Dcera se narodila s vzácným genetickým syndromem, těžkým kombinovaným postižením, ale s obrovským úsměvem a chutí žít a dál se vyvíjet.

Péče o takto speciální dítě vyžaduje spoustu osobních ústupků, ale pokud je péče dělitelná mezi školku, školu, asistenty, respitní zařízení, atd., je možné zorganizovat si vlastní čas, pracovat/podnikat, vzdělávat se, mít koníčky, atd…

Takto je nastavená i měsíční podpora od státu:

 • máte možnost pracovat (máte mzdu)
 • stát za vás pojišťovně odvádí zdravotní pojištění
 • v případě nízkých příjmů máte nárok na příspěvek na bydlení
 • dítě dostane příspěvek na péči (různý díky stupni závislosti, ale řekl bych adekvátní částky)
 • příspěvek na mobilitu pro dítě (550,-?? nechápu, ale budiž)
 • výživné pro dítě

Navíc, pokud je vaše dítě aktivní a navštěvuje různé terapie, můžete oslovovat nadace, které pokrývají náklady na tyto terapie.

Do této chvíle nemáte žádný výrazný problém s termínem péče nebo pečující rodič.

Problém vznikne v momentě, kdy se situace dítěte, z důvodu zdravotního/sociálního/jiného, dramaticky zhorší natolik, že vyžaduje 24h „nadpéči“, a nejste schopni dělit ji s jinými osobami nebo institucemi. Proces je postupný. Z pár dnů v nemocnici se stávají týdny, a nakonec se přesunete domů a tam zajišťujete 24h pohotovost. Přijdete o práci a dostanete se do situace, kdy i přes veškerou snahu nenajdete adekvátní asistenční službu. Nezbývá vám, než trávit čas v nemocnicích, kde řešíte akutní komplikace dítěte, nebo potom doma čekáte další týdny nebo měsíce, na další zákroky.

A v tento moment od vás dá stát ruce pryč:

 • nemáte možnost pracovat, přesto že sami zajišťujeme domácí 24h pohotovost (nemáte mzdu)
 • můžete zažádat o příspěvek v hmotné nouzi (obrázek si udělejte sami, ale nic hezkého pohledem, ani odérem)
 • stát za Váš stále pojišťovně odvádí zdravotní pojištění
 • nemáte žádné příjmy, ale máte nárok na příspěvek na bydlení (max 80% z nájmu)
 • dítě dostane příspěvek na péči
 • příspěvek na mobilitu pro dítě (550,-?? Stále nechápu, ale budiž)
 • výživné pro dítě
 • máte povinnost docházet každé 3 měsíce na úřad práce
 • můžete si požádat o sociální bydlení (není zaručeno, že to nebude lokalita s problémovými občany)
 • a teď se držte!! Pokud s dítětem zůstanete víc jak 30 dní v nemocnici a VY, jako doprovod MUSÍTE – spíte na zemi na matraci, užíváte si jejich famózní kuchyně a nemáte soukromí ani na wc, tak vám stát navíc SEBERE příspěvek na péči! Dobrý ne?

Proč? Proč vůbec tolik energie, aby nás úplně zlikvidovali a pojišťovny dál zvyšovaly své zisky?

Nakonec můžete apelovat na lítost lidí, zřídit si transparentní účet a doufat, že vám někdo pomůže. Přitom jediná nadace, která pomáhá finančně na výdaje pro celou rodinu, je Dobrý anděl. Zajišťuje tak minimální finanční jistotu tam, kde by ji měl primárně zajišťovat stát.

Nemusím asi zmiňovat, že nikdo z nás  nedostane půjčku, úvěr, leasing, nebo zboží na splátky.

Důchod?? Pro nás? Stačí si přečíst slova paní ministryně z roku 2019. https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2804825-pecujici-osoby-maji-nizky-prijem-i-duchod-penze-se-jim-mohla-pocitat-z-fiktivni

Cítím na vlastní kůži, jak stát selhal. Tyto rodiče:

 • nikdo neeviduje
 • neexistuje JEDEN informační kanál, kde budou všechny dostupné a aktuální informace
 • neexistuje pro ně žádný systém státní nebo soukromé podpory/ochrany
 • neexistuje pro ně žádný systém terénní péče (respitní-děti jsou doma, přijede tým pomoci k nim domů)
 • nemají žádný systém psychologické, psychiatrické nebo jiné péče

Proto se Vás chci zeptat, jestli je to tak správně, jestli to tak má být.

Jestli je správné poznávat maminky, které neměly volno několik let a které jsou na pokraji svých fyzických, ale i psychických sil.

Jestli je správné, aby do takových těžkostí padali mladí lidé, které nečeká prakticky žádná budoucnost, nebo těch pár otců-samoživitelů, kteří sice nemají v DNA mateřství, ale o to větší zodpovědnost, nutnost ochrany a pokory.

Jestli je správné, aby „po skončení péče“ (terminus technicus užívaný státem) pro nás existovala jen cesta na pracovní úřad?

Nebo by se z nás mohli stát alkoholici, závislí na lécích, nebo drogách. V tom případě by se o nás stát postaral a nabídl nám léčebnu??

Nebo si myslíte, že to není správné? Že to tak nemá být?

Na závěr bych rád upozornil, že vodítko máte v podobě zákona o pěstounské péči https://www.zakonyprolidi.cz/obor/pěstounské-péče, kde jsou stanovena jasná pravidla http://ospod.kr-kralovehradecky.cz/cz/davky/davky-78900

Pěstounská péče, které si velice vážím, je totiž poslední záchytná síť pro naše děti, v případě, že my „nevydržíme“. Potom zbývá už jen ústavní péče…

Je nutné čekat na další a další lidské tragédie, nebo se konečně tomuto problému postavíme čelem a budeme ho řešit?

Čas nám běží a každá minuta je pro nás jako hodina!

Obracím se na Vás záměrně. Do takové situace se totiž může dostat každý z nás, zdravý, nemocný, postižený, při narození, úrazem, nehodou, nebo nějakým zanedbáním.

Jsem jen obyčejný chlap, kterého drží neandrtálské pudy. Proto když vidím, že se něco nebezpečného a špatného hýbe a ještě to žije, tak do toho třískám tak dlouho, dokud to nechcípne. Pokud souhlasíte a nic vám v tom nebrání, můžete se přidat…

S pozdravem
4 minutový táta
Ochránce velké bojovnice
600 dnů v domácím vězení(stále pokračuje)